вівторок, 31 січня 2017 р.

Навчальний курс "Куратор змісту". 6-й тиждень. Звіт

Одним з завдань куратору змісту є транслювання достовірної інформації, тому тема шостого тижня навчання є дуже актуальною. В наш час, коли інформаційні технології перетворили майже не кожного з читача в письменника (автора тексту) з безмежним доступом до інформаційних ресурсів, а веб2.0-ні технології додали можливість діалогу між користувачами, цінність саме достовірної інформації зростає в рази, бо існує загроза опинитися в матриці вигаданого віртуального світу і продукувати спотворену інформацію у реальне життя.
На цьому тижні я навчилася оцінювати достовірність фото, виявляти, чи проходило воно обробку фотошопом, коли і де було вперше опубліковане. Також для оцінки достовірності інформації був використаний алгоритм аналізу поданого матеріалу та програми, що допомогають визначити, чи є обраний текст оригінальним, на яких ресурсах він був опублікован тощо.

Оцінка достовірності інформації

У наш час, час інформаційних війн, достовірна інформація, не спотворена пропагандистами, журналістами, чи просто у результаті довгого ланцюжка передачі, вартує дорожче золота. Тому оцінка достовірності інформація стає дуже важливим фактором сприйняття реального, а не спотвореного світу.

За умовами завдання, потрібно обрати документ, який викликає  підозри на недостовірність, та виконати аналіз за запропонованим алгоритмом.
Підозри викликають у мене матеріали, що опубліковані на так званих "інтернет-смітниках", одним з яких є сайт bbcccnn.com.ua. На сайті інформації про засновників немає, але сторінка у ФБ повідомляє наступне: "Інформаційно аналітичний ресурс, політика, новини України та світу. Патріотично налаштовані та віддані Україні!" Але, виходячи з контенту, можна з впевненістю стверджувати, що це повністю пропагандистський ЗМІ антиукраїнського спрямування. 25 грудня 2015 року там була опублікована стаття під гучною назвою "То, что произошло минувшей ночью украинцы будут расхлебывать десятки лет", яка стверджує, що "По Закону №3628, инициированному лично Яценюком, теперь услуги учреждений культуры, библиотек и музеев будут платные". Автор ховається за абревіатурою UNN, але джерелом інформації вказано черговий смітник - сайт elise.com.ua и дуже цікавий автор повідомлення "Аноним для ELISE".
Повідомлення адресовано, в першу чергу, громадянам України, які цікавляться політикою та економікою держави, але яким бракує знань та освіченісті відрізняти "зерна от плевел".
 Чи містяться в тексті недостовірні відомості, з негативним ухилом? Так, все повідомлення складається з нодостовірних відомостей з негативним ухилом. Видання посилається на законопроект №3628, принятий Верховною Радою 24 грудня 2015 року (оце, мабуть, єдина достовірна інформація). Але в тексті законопроекту нема положень, які б робили платними послуги закладів культури, бібліотек чи музеїв. Навпаки, Проектом закону передбачено збільшення переліку видатків на утримання закладів культури та додаткові джерела фінансування музеїв та бібліотек. Щоб впевнетися в цьому, достатньо переглянути  Порівняльну таблицю до законопроекту.
 Відомості виражені у матеріалі у формі твердження, щоб додати брехливому тексту більшої ваги. Головними ворогами України є для авторів матеріалу Верховна Рада України, Кабінет Міністрів та особисто пан Яценюк. Автор не добирає епітетів: "верховные (не народные!) депутаты", "врагом украинского народа Яценюком", "Рада – орган, продуцирующий вымирание", "продавшимися иностранным властям политическими неукраинскими проститутками".
Яка композиційна структура тексту, які стилістичні прийоми використовує автор і як вони характеризують героїв публікації? Текст повинен викликати істерію, висновок "при цій владі ми всі помремо", "зрада" та заклик до опору державі.
Чи є в тексті фактичні помилки? Так, майже все. Наприклад, твердження "Работники образования, здравоохранения, культуры — то есть те, кто и есть основанием реального государства, — смогут получать пенсию за выслугу лет только с 55 лет" є хибним.
Визначте мету, яку переслідує дане інформаційне повідомлення. Викликати незадоволення владою, підбурити громадян на акції протесту з метою розпаду держави.
Для пошуку в мережі схожіх повідомлень я скористалася програмою ua.unplag.com і отримала список з 30 джерел, всі з яких активно антиукраїнські. Тобто, можна зробити висновок, що ця стаття є елементом інформаційної війни і її метою є не поширення інформації а махрова антиукраїнська пропаганда.

Оцінка достовірності фото

У наш час, коли користування віртуальними ресурсами стає невід’ємною частиною повсякденності, віртуальна реальність часто впливає на життя офлайн. Так, створюються візуальні ресурси для ілюстрації матеріалів в ЗМІ, віртуальні фотоальбоми, та й просто "фотожаби". Часто ці зображення проходять обробку і їх вже не можна вважати достовірними. тобто віртуальна реальність змінює реальне життя. Тому перевірка достовірності фотодокументів є актуальним завданням для куратора контенту, який хоче бути об’єктивним. Для виконання завдання я скористалася такими сервісами: findexiffotoforensics и tineye.


Findexif.com —  сервис, на який можна завантажити фото та отримати  EXIF-данні (відомості, коли було зроблене фото, параметри зображення, яким пристроєм тощо).

Я завантажила фото, зроблене в нашій бібліотеці,


 та отримала такі дані




Foto Forensics — веб-сайт, який може виконати error level analysis (ELA), тобто знайти домальовані фрагменти. Після обробки програма показує зображення, де області, що редагувалися, будуть затемнені. Також програма надасть EXIF- данні фото.

Отже, беремо теж саме фото. Перший розділ - Digest, дозволяє підрахувати контрольні суми знімку, яко є неспівпадіння - фото було відредаговане.
Другий розділ - ELA (Error Level Analysis) - якщо фотографія не коригувалася, то вона залишиться однотонною, але якщо з’являться білі та темні плями - це буде свідчити про те, що світлі місця не коригувалися, а темні - так.

Також сервіс  визначає метаданні
та пропонує переглянути оригінал фото.
TinEye — пошукова система зворотнього пошуку. Я взяла рекламне фото з офіційного сайту Dior.
Сервіс видав такий результат 
Тобто, зрозуміло, що парфуми були додані до оригінального фото.




понеділок, 30 січня 2017 р.

Навчальний курс "Куратор змісту". 5-й тиждень. Звіт

Цей тиждень був, мабуть, самим творчим з усього навчального курсу. Всі завдання потребували креативного підходу та творчої наснаги.

По-перше, було створено Карту пам’яті навчального середовища. Тобто визначено і систематизовано коло інструментів, необхідних для якісного курування з обраної тематики. Впевнена, що ця карта буде з часом доповнюватися новими сервісами.

По-друге, у сервісі Pinterest створені дошки за куруємим напрямком. Займаючись веб-серфінгом, я часто зберігала зображення з метою їх подальшого використання у власних презентаціях та відео. Тепер, за допомогою веб-застосунку, робити це стало набагато простіше. І зберігати знайдене можна одразу в тематичні дошки. Ще одна зручність сервісу - пошук схожих малюнків у інших користувачів. Якщо обрати зображення, то нижче сервіс пропонує схожі на нього. Обрати з пропонуємих - процес повторюється. І так можна дуже конкретизувати свій пошуковий запит.

По-третє, робота з агрегаторами Netvibes та Symbaloo. Netvibes - це RSS-стрічка обраних джерел, зібрана на одній сторнці та постійно актуалізована.Symbaloo - віртуальний робочий стіл, що дозволяє швидко знаходити посилання на ресурси, які моніторяться, незалежно від того, власний це комп’ютер, чи комп’ютер, розташований будь-де.

І наостанок, четверте - Відеофрагмент куруємого напряму. Я створила його за допомогою програми Screencast-o-matic, розмістила на Ютубі, та у блозі.

У цілому, це був тиждень корисних і цікавих знань і знайомств з програмами, які необхідні для куратора змісту. Дякую

Відео фрагмент куруємого напряму

Для створення відеофрагменту я використала програму Screencast-o-matic, що дозволяє вести запис з екрану. Тема мого курування - "Бібліотечний фонд", тому я спробувала стисло розповісти, як відбувається поповнення бібліотечного фонду новими документами.


Агрегатори Netvibes та Symbaloo

Агрегатор - це програма чи сервис, що збирає інформацію з різних новинних каналів, сайтів, форумів, блогів тощо до одного джерела.
Netvibes дозволяє зібрати на сторінку стрічки новин з останніми повідомленнями з усього масиву ресурсів, які я моніторю. Це дуже корисний сервіс, що дозволяє завжди бути у руслі останніх новин. Він зручний як у користування, так і у налаштуванні. Дозволяє зберігти багато часу на перегляд обраних джерел.


Дуже зручним і корисним виявився і Symbaloo. Це такий віртуальний робочий стіл, де можна розташувати іконки тих інтернет-ресурсів, якими ви користуєтесь. Я зробила Symbaloo домашньою сторінкою у своєму браузері і тепер розпочинаю з нього кожен день в Інтернеті.




Pinterest для куратора змісту

Pinterest - це соціальна мережа та фотохостинг, що дозволяє створювати візуальні колекції за обраними темами, та ділитися ними з іншими. Цей сервіс дозволяє додавати як зображення, так і текст, пов’язаний з зображенням, чи відео. Я встановила відповідний застосунок для браузера, тому можу додавати зображення до своїх досок з будь-якого сайту, просто клікнувши мишою на  кнопку зберегти у верхньому лівому куті картинки. Це дуже зручно.

Я створила три дошки за темою курування "Library collection", "10 книг, которые..." та "Буктрейлери".  Наразі у мене 6 підписників та 54 піни.

Pinterest дійсно всесвітній банк ідей. Тай можна знайти багато візуального матеріалу за будь-якою тематикою. Особисто мені цей сервіс стане в пригоді для створення буктрейлерів та презентацій нових книжок, що надходять до бібліотеки.

Карта пам’яті персонального навчального середовища

У кожної людини, яка навчається чи займається якоюсь справою, є певнє коло інструментів, за допомогою яких здійснюється досягнення мети. Ці інструменти кожен обирає собі сам, тобто кожен створює персональне середовище. У залежності від мети, інструменти можна об’єднати у блоки за призначенням, можливостями тощо.
Я створила свою карту пам’яті персонального навчального середовища за допомогою сервісу Popplet (popplet.com).



Серед важливих інструментів слід виділити соціальні мережі Facebook та LiveLib, які я постійно моніторю за темою мого курування, сортувати та акумулювати матеріал допомогають агрегатори Paper.li та Scoop.it, створювати нотатки дуже зручно, наприклад, в Evernote.
У залежності від обраних цілей та з опануванням нових сервісів карта має змінюватися для актуалізації персонального середовища.